כנס העמותה מתקיים ב-18.04 - לפרטים אנא היכנסו לעמוד העמותה בפייסבוק   עידכון עמדת האיגוד הישראלי לאלרגיה - עמדת האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בנושא הטיפול החיסוני דרך הפה לאלרגיה למזון   עצות באתר - כל העצות שניתנות באתר , הן עצות של הורים לאלרגים מתוך נסיון רב שנים ולא עצות רפואיות, נא לא להתייחס אליהן כתחליף להתייעצות מקיפה עם רופא מומחה לאלרגיה  

צור קשר il.allergy@gmail.com 

 שלומית 052-8336676

 

להדרכה בבתי ספר אנא מלאו את הטופס המצ"ב

רשימת תפוצה

שם/כינוי:
נושא:
מידע חודשי
חדשות ועדכונים


 
כניסה למערכת

שם משתמש:

סיסמא


הרשמה
עמותת יהל


 
מהי אלרגית מזון
 
אלרגיה היא תגובת יתר של מערכת החיסון למרכיבים החודרים לגוף ע"י אכילה,עקיצות חרקים, מגע, שאיפה ועוד. 
אלרגיה למזון מוגדרת כתסמונת כשל במערכת האימונולוגית (חיסונית) של הגוף, המזהה סוגי מזון "רגילים" כרעלנים, ומגיבה אליהם בהתאם. התגובה עשויה להיות קטלנית לאדם הסובל מאלרגיה.
האלרגיה מתבטאת ביצירת נוגדנים מסוג IGE הנוצרים נגד המרכיב האלרגני   וגורמים לשרשרת של תגובות כגון;

פריחה
גרד מתפשט
נפיחות
קוצר נשימה
הקאות
שלשול
ירידת לחץ דם והתעלפות
הפרעות בקצב הלב.

התגובה האלרגית החמורה ביותר ומסכנת חיים מכונה
תגובה אנפילקטית (בילדים ונוער מקרי התמותה היו על פי רוב עקב מעורבות קשה של דרכי הנשימה עד הפסקת נשימה).
תגובה זו, עשויה להופיע מיד לאחר החשיפה לאלרגן (או עשר עד 20 דקות) והיא התגובה המיידית. לעיתים תופיע תגובה נוספת לאחר מספר שעות.
 
אדם אלרגי חייב לשאת בצמוד אליו מזרק אפיפן שהוא מזרק קפיצי אוטומטי (בדומה לאטרופין שנמצא בערכת המגן) להזרקה מידית במקרה של תופעת אלרגיה כתוצאה מחשיפה למזון אליו הוא אלרגי. האדם או אנשים בסביבתו חייבים לדעת מתי ואיך להשתמש במזרק. מדובר בפעולה מצילת חיים שיש לבצע בשטח, באופן מיידי, שכן הידרדרות תופעות האלרגיה לחנק ומוות עשוייה להמשך דקות מעטות. יש להבהיל אדם הסובל מתופעת אלרגיה לחדר מיון באופן מיידי, מיד לאחר ההזרקה.
 
ככל שעולה מספר הפעמים שאדם אלרגי נחשף לסוג המזון אליו הוא אלרגי, מחמירות תופעות האלרגיה, מהירות הופעתן וסכנתן. על כן, אדם אלרגי חייב להימנע מכל חשיפה למזון אליו הוא אלרגי!
ה"חיסון" היחידי לאלרגיות מזון הוא הימנעות מוחלטת מחשיפה למזון אליו הוא אלרגי.
 
אלרגית מזון – קצת מספרים
 
כיום בהערכה גסה כ- % 5 אחוזים מהאוכלוסייה בארץ סובלת מאלרגיות מזון ברמות כאלו ואחרות (החל מפריחה וכלה בתגובה אנאפילקטית)
הערכה מפורטת יותר מדברת על שמונה אחוז מאוכלוסיית הילדים ושני אחוזים מאוכלוסיית המבוגרים.
 
בארץ מוכרים מספר אלרגנים עיקריים שגורמים למרבית התגובות והם:
חלב, ביצים, סויה, בוטנים,משפחת החיטה,משפחת האגוזים, שומשום, דגים, סלרי, חרדל ותורמוס.
 
בפועל בארץ לא נערך מחקר מקיף על אחוז האלרגים באוכלוסיה והמספרים עליהם מדברים הרופאים נובעים מההערכה כללית עולמית, אולם ניתן לאמר בוודאות שאלרגיות מזון הן בעיה של העולם המודרני ואחוז האלרגיים למזון באוכלוסיה עולה בהתמדה.
 
מקרי מוות – בארץ יש שני מקרי מוות בשנה עקב אלרגית מזון.
בארה"ב המספרים מגיעים לכמאתיים בשנה.
 
הקשיים בחיי האלרגיים למזון
 
אלרגיות מזון מתגלות בד"כ בגיל הינקות וככל שהתינוק גדל הבעיות הולכות ומתגברות.
בתחילה המניעה פשוטה, התינוק עטוף בצמר גפן בבית או אצל המטפלת ולא נחשף לאלרגן ולחברה הצרכנית, הבעיות האמיתיות מתחילות שכשהילד מגיע לגילאים בהם דרושה לו חברת שווים.
מעונות ופעוטונים נוטים לסרב לקבל ילדים אלרגים שכן פעוטון צריך להיערך לקליטת ילד אלרגי - הוא צריך "לחנך" את ההורים האחרים שלא להכניס את האלרגן  לגן ואם נכנס מוצר צריך לבדוק אותו בשבע עיניים טרם מתן ממנו לילד האלרגי. יתר על כן מוצרי חלב או שומשום כמעט בלתי אפשרי שלא להכניס לגן ובמקרה כזה ההיערכות מצריכה מאמץ רב יותר.
בנוסף, מטפלות בפעוטונים/ מעונות לא מוכנות להחזיק במזרק בחזקתן וכבר קרו מקרים בהם מבקשים מההורים לחתום על טפסים בהם מנקים את המטפלת מאחריות מראש – מה שמוביל את ההורים למנוע מהילדים את החברה לה הם כ"כ זקוקים ולהשאירם בבית לעוד שנה.
גם בגני עיריה ישנן לא מעט בעיות, כל עוד הילד לא הגיע לגיל חובה תמיד ניתן לעשות שרירים ולנסות למנוע מההורה לרשום את הילד (או לגרום לו לנסות ולהשיג לילד השגחה מתמדת בגן ע"י סיוע חיצוני).
בגן חובה למרות שהמצב מעט טוב יותר עדיין קיימות בעיות, כשהראשונה שבהן היא כמובן החזקת המזרק למרות שקיים חוזר מנכ"ל המסביר את דרך התנהלות מוסד החינוך במקרה בו יש ילד אלרגי,  מעטות הגננות שאכן מכירות בחוזר ופועלות לפיו, בפועל כל אלרגי "לעצמו" וכל אחד לומד על בשרו את הקשיים.
 
הקשיים ממשיכים בגן ומתבטאים לא רק בחוסר הבנה ורצון מצד המטפלים, אלא גם בכל אירוע בגן, במקרה הטוב ניתן לנסות ולמנוע להכניס לגן את האלרגן עצמו אולם קשה לעקוב אחר כל מוצר מאכל שנכנס לגן וצריך להיזהר "מהחלפת אוכל" בין הילדים, ממסיבות יום הולדת, ממסיבות בחגים וכיו"ב.
 
קשיים נוספים שילדים אלרגים סובלים מהם – הם קשיים חברתיים שכן גם ללכת למסיבת יום הולדת של חבר זו פעולה קשה – מחד מרבית האנשים לא מודעים למה מותר ואסור לילד אלרגי לאכול ומאידך לילד האלרגי קשה להימנע מכל הטוב שמסביבו (למרות שאנו כהורים עושים את המקסימום על מנת לפצות על החסר) וכמובן ילד אלרגי במצב כיום הוא ילד שזקוק להשגחה מתמדת – אז בגיל גן, טבעי שאמא תישאר להשגיח, בגיל בוגר יותר זו כבר מתחילה להיות בעיה.
 
בקשיים דומים ילדים אלרגים נתקלים בכל מהלך החיים, בבית הספר, בארוחות בחוץ, בברביקיו שתמיד מסתיים עם קינוח של פיצוחים, בנסיעות, בבתי מלון, בצה"ל וכדו''''''''
 
חברות המזון
 
בשנים האחרונות, התחילו חברות המזון הגדולות בשוק בתהליך מבורך של סימון אלרגנים במזון, אולם התהליך שהתחיל כמבורך וחשוב, הפך לבעייתי שכן לאט לאט חברות המזון הגדולות החלו בסימון כסת"ח (שנבע כמובן עקב תביעות משפטיות של אלרגים וצליאקיסטים שניזוקו).
בשיחה שערכתי עם טכנולוג המזון הראשי של אחת החברות הגדולות במשק – הוסבר לי תהליך הכנת שוקולד ומדוע לבני אין אפשרות לאכול שום מוצר המכיל שוקולד מתוצרת החברה: שוקולד לא "אוהב" מים ולכן מכונות המייצרות שוקולד אינן מנוקות או שהן מנוקות בתהליך ניקוי יבש, מה שמוביל לכך שאלרגנים שיוצרו בייצור קודם עלולים "לדבוק" ביצור הבא.
טכנולוג המזון גם הסביר לי שבפועל רק אחוז מסויים מהיצור אכן עלול להכיל, אולם נכון להיום כלכלית לא משתלם להם להפריד בין קווי יצור נקיים מאלרגנים לכאלו שלא.
 
מצב נתון כיום שלבני שאלרגי לאגוזים ובוטנים אסור לאכול שום שוקולד המיוצר בארץ, אין אף מוצר של חברת עלית שהוא יכול לאכול, הוא איננו יכול לאכול קרטיבים וארטיקים המיוצרים ע"י החברות הגדולות, דגני הבוקר של תלמה שהיא יצרנית הדגנים הגדולה בארץ, גם הם אסורים עליו.
 
המצב הנ"ל עומד להחמיר שכן בשנים האחרונות החל שרות המזון הארצי בניסוח תקנת סימון המחייבת חברות לסמן את האלרגנים העיקריים, התקנה היא העתק של התקנה הקיימת החל משנת 2000 באירופה.
תקנה כזו תוביל לסימון גורף של כל המוצרים המיוצרים בארץ כפי שעושה כיום עלית.
 
המצב בעולם

אוכלוסיית האלרגיים הגדולה ביותר קיימת במדינות כמו קנדה וארה"ב.
 
ארה"ב – המדינה המתקדמת ביותר בכל הקשור לתקנות בנושא ; קיימת תקנה המתייחסת לנושא יצור נאות (GMP) תקן ה GMP מתייחס בקפדנות לנושאי תברואה, היגיינה, דרישה לטכנולוג במפעל, בדיקות מזון וביקורות משרד הבריאות ה GMP הוא תקן שחובר ומעודכן ע"י רשות ה FDA האמריקאית (שנחשבת למובילת התחום בעולם) ומרכז מערכת של חוקים ותקנות אשר מחייבים את בעלי התקן לנקוט בצעדים אשר מבטיחים שהמוצרים המיוצרים בטוחים לשימוש, יעילים ומבוקרים בצורה הטובה ביותר,
הנחת היסוד של תקנת סימון אלרגנים שתקן ה- GMP מונע את הצורך בסימון גורף (שכן בבקרת המוצר ניתן לדעת בוודאות האם המוצר מכיל או שאיננו מכיל את האלרגן) ולכן לא נהוג להשתמש בסימון "עלול להכיל" בארה"ב.
 
קנדה – קנדה טרם הוציאה תקנה בנושא (התקנה הקנדית אף היא נמצאת בתהליך) אולם בפועל מתנהלות חברות המזון בקנדה כפי שמתנהלים בארה"ב.
 
בשתי המדינות המודעות לנושא כ"כ גבוהה שחברות מזון המכבדות עצמן (כדוגמת חברת נסטלה – המייצרת ומשווקת גם בארץ) מקימות אתרי יצור נקיים מאלרגנים, כך ניתן לרכוש שם לדוגמא מוצר המסומן במפורש כנטול אלרגנים.
 
התקנה באירופה עליה מסתמכים כרגע בארץ היא תקנה שאינה אוסרת סימון גורף אלא ממליצה כיצד להימנע ממנו.
בפועל הגברת ענת כעביה – האחראית מטעם שרות המזון הארצי על התקנה המתהווה בארץ חושבת גם היא שלתקנה כזו חיסרון עקב סימון גורף:
"בפועל יצרני המזון נוקטים בשיטת הסימון הזהיר  גם היכן שלא קיים סיכון אמיתי.
סימון יתר גורם להגבלת הבחירה של הצרכנים ולשחיקה בהעברת המסר לסובלים מאלרגיה,
מה שיכול להביא למטרה הפוכה ולסכן את הצרכנים.
...." (מתוך מצגת שהגב' כעביה הכינה לכנס של איגוד תעשיות המזון השנה)
 
בארה"ב ובקנדה, המודעות הולכת כמה צעדים קדימה וההתנהלות במוסדות החינוך הרבה יותר פשוטה לילד האלרגי, הימנעות מחשיפת הילדים לאלרגנים כ"כ מוטבעת שם שחלק מתנאי רישיון של גן כולל התנהלות מושכלת בכל הנושא של אלרגיות מזון (הוראות מפורטות לגבי הילד האלרגי והימצאות המזרק במקום מוכר וידוע לכל הצוות, צורת האכלה, חוקים לגבי הכנסת מזון מבחוץ לגן וכיו"ב).
 
הקשיים המוזכרים כאן וקשיים נוספים שקצרה היריעה מלפרטם גרמו לנו להתחיל בתהליך של הקמת עמותה כשהמטרות העיקריות שלנו הן:
  •  עבודה מול משרדים ממשלתיים לשיפור מצב האלרגיים בארץ.
  •  חינוך לבריאות בתעשיית המזון
  •  העלאת מודעות הציבור לנושא האלרגיה והשלכותיה
  •  מעגל חברתי לאלרגיים שיעזור להםוייעזר בהם.
 
בפועל אנחנו מאמינים שחקיקה בנושא תוביל לשינוי עמדות באוכלוסיה הכללית כמו גם ביחס הכלכלי של חברות המזון (אם לאלרגנים יהיה אסור להיכנס למסיבות בגנים, חברות המזון שלא ישכילו לייצר מוצרים נטולי אלרגנים יאבדו נתח שוק)
 
 
 
 
חומרים נוספים תוכלו למצוא באתר
אם יש לך שאלות נשמח לסייע צור קשר